Problem solving videos--bar/block model

These videos show you examples of how to use the bar or block model in solving math word problems. The examples are all about 5th grade level. Enjoy! I hope they are of help!

First I solve the following word problem using a bar model (Singapore math style), taken from Math Mammoth grade 5 curriculum: Brenda and Lily shared the cost of a $11.70 lunch so that Brenda paid two times as much as Lily. Find their shares.





Next problem is this: One rake is $5.60 more than the other, and together they cost $22.70. How much does the cheaper rake cost?




And lastly, John spent 3/10 of his money, and had $45.57 left. How much did he have initially?

Post a Comment

Popular posts from this blog

Geometric art project: seven-circle flower design

Examples of calculus use in medicine?